adminMożliwość komentowania Babka płesznik – najlepsze źródło błonnika! została wyłączona
Babka płesznik, zwana również pchlicą, płesznicem bądź pchlim nasieniem to roślina, która przywędrowała do nas z zachodniego rejonu Morza Śródziemnego, północnej Afryki oraz zachodniej Azji. Jej właściwości zdrowotne są taki liczne, że jest ona powszechnie stosowana w medycynie ludowej oraz do produkcji suplementów diety niemal na każdym kontynencie – również w Europie. Współczesne badania potwierdzają, że jest to najlepsze źródło błonnika.
Babka płesznik cieszy się dużym zainteresowaniem właśnie ze względu na ilość błonnika. Szczególnie pożądaną jej częścią są nasiona – połączenie substancji śluzowych, białek, skrobi, tłuszczy, alkaloidów, fitosteroli, a także garbników i flawonoidów. Można śmiało stwierdzić, że jest to ‘wybuchowa mieszanka’ korzystnie wpływająca na nasz organizm – w szczególności układ trawienny. Badania dowodzą, że 100 gram nasion babki płesznik zawiera 68 gram czystego błonnika – najwięcej wśród powszechnie dostępnych naturalnych roślin.
Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia zalecają spożywanie od 20 do 40 gram błonnika na dobę. Przeciętny Europejczyk spożywa znacznie mniej aniżeli średnia, co przekłada się na liczne problemy trawienne – zaparcia, biegunki, niekontrolowane napady głodu, zatrucie organizmu, podwyższony poziom cholesterolu etc.
Co daje nam błonnik zawarty w babce płesznik?
Nasiona babki płesznik stanowią doskonały środek przeczyszczający – regularnie spożywane regulują przemianę materii, pozwalają pozbyć się z organizmu złogów, działają detoksykująco zarówno w przypadku negatywnych składników przemiany materii jak i toksyn pobieranych z powietrza czy pożywienia, przywracają prawidłową konsystencję stolca.
Dzięki dużej zawartości błonnika pozwalają zniwelować do minimum wszystkie problemy zdrowotne układu trawiennego, w szczególności: biegunki i zaparcia, wzdęcia, mdłości.
Nasiona babki płesznik odbudowują i pozwalają utrzymać prawidłową florę bakteryjną w naszym układzie pokarmowym, w szczególności w jelitach – dodatkowo poprawiają perystaltykę jelit.
Niewiele osób wie, że zawarty w babce błonnik znacząco obniża poziom złego cholesterolu we krwi, jednocześnie podnosząc poziom dobrego. Jest to szczególnie ważne u osób dojrzałych bądź w wieku poprodukcyjnym, które w większym stopniu narażone są na choroby układu krążenia np. miażdżycę.
Właściwości oczyszczające błonnika nie tylko wpływają na detoksykację organizmu z szeroko pojętych ‘związków chemicznych’, ale również pozwalają pozbyć się związków rakotwórczych i metali ciężkich.
Substancje zawarte w nasionach pchlicy posiadają zdolność regulacji stężenia glukozy we krwi, a co za tym idzie obniżają ryzyko hiperglikemii, a w efekcie zachorowania np. na niewydolność nerek.
Nasiona babki płesznik są nieocenione przy odchudzaniu. Błonnik w nich zawarty, w kontakcie z wodą i sokami trawiennymi pęcznieje, wypełniając niemal cały żołądek. Dzięki temu przez długi czas towarzyszy nam uczucie sytości. Nie da się również ukryć, że właściwość ta pomaga zahamować niekontrolowane napady głodu.
Regularne spożywanie babki zalecane jest w szczególności u osób, które chorują na wrzody bądź hemoroidy – łagodzi bóle, świąd, krwotoki, a także działa osłonowo i przeciwzapalnie.